ابراز نگرانی سازمان عفو بین الملل از بازداشت گسترده فعالین عرب در الاحواز

Fighters from Iraq's Islamist Shi'ite militias celebrate before departing to Syria from Baghdadسانانیوز: بازداشت فعالین عرب در الاحواز به شدت دچار افزایش شده است. در هفته های اخیر ده ها فعال و شهروند الاحوازی از سوی ماموران امنیتی رژیم ایران بازداشت شده اند که این مسئله نگرانی سازمان های دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل را در پی داشته است.

به گزارش سانانیوز به نقل از هرانا، این دستگیریها مصادف با دهمین سالگرد اعتراضهای گسترده در این مناطق صورت گرفته است.

10سال پیش شهروندان عرب در مناطق مختلف الاحواز به نامه ای منسوب به مشاور رئیس جمهوری وقت ایران واکنش نشان دادند. در این نامه از مقامات دولتی خواسته شده بود تا اقداماتی برای تغییر ساختار جمعیتی مناطق عرب نشین به زیان جمعیت عرب‌ ساکن استان انجام دهند. در ناآرامی های 10 سال پیش چندین نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.

شمار بازداشت‌شدگان اخیر استان که فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر در اختیار سازمانهای دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل قرار داده‌اند، “دست‌کم 78 نفر و احتمالا بیش از 100 نفر” است.

این دستگیریها در پی درگذشت یونس عساگره، جوان دست فروش عرب در محمره (خرمشهر) بخاطر خودسوزی و در اعتراض به اقدامات شهرداری این شهر، و ناآرامی پس از بازی تیم فولاد الاحواز و الهلال سعودی در این شهر روی داده است. (517)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *