احضارهای غیرقانونی «حسن دمیرچی هرگلی»

سانانیوز: «حسن دمیرچی هرگلی» مشهور به «حسن آقا آذربایجان» استاد سرشناس موسیقی آذربایجان و مؤسس69 آموزشگاه موسیقی آذربایجان؛ به صورت غیرقانونی و مکرر به ستاد پیگیری وزارت اطلاعات در تبریز احضار می‌شوند.

به گزارش 50 میلیون آخرین احضار ایشان مصادف با یک روز قبل از حضور دکتر روحانی؛ رئیس جمهور کشور در تبریز بود. کارمندان امنیتی وزارت اطلاعات اینبار از جناب دمیرچی خواسته‌‌اند که بعلت احتمال بالای به هم خوردن مراسم سخنرانی دکتر روحانی در تبریز در صورت حضور فعالان ملی-مدنی آذربایجان، در نیامدن فعالان ملی به پیشواز رئیس جمهور کشور از اعتبار پیشکسوتی خود استفاده کرده و با وساطت خود مانع از حضور آنها در مراسم سخنرانی شود.

جناب دمیرچی با تأکید بر اینکه ایشان تنها در زمینه موسیقی آذربایجان فعالیت می‌کنند و مسائل سیاسی اینچنینی مورد علاقه ایشان نیست ناراحتی خود را از این احضارهای غیرقانونی و مکرر اعلام داشته‌اند.

این استاد سرشناس موسیقی موغام آذربایجان در اواخر سال 1393، پس از دریافت لوح تقدیر از کشور آذربایجان و بازگشت به ایران تحت فشار دستگاه امنیتی قرار گرفته است. ایشان که برای شرکت در یک همایش موسیقی به کشور آذربایجان سفر کرده بود پس از بازگشت به ایران، در مجاری ورودی کشور مورد سئوال و جواب قرار گرفت و پاسپورت ایشان ضبط شد، و به نامبرده گفته شد که نهادهای مربوطه با او تماس خواهند گرفت که در نهایت دفتر حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب تبریز با این هنرمند تماس گرفته و نامبرده را در حداقل دو نوبت احضار و مورد بازجویی قرار داده‌ است، این نهاد امنیتی همچنین خواستار گرفتن لوح تقدیر دریافتی ایشان از کشور آذربایجان و همینطور یک لوح دیگر که مدتی قبل در کشور ترکیه به ایشان اهدا شده بود شده است که آقای دمیرچی مخالف ادامه این بازجویی‌ها و توقف روند غیرقانونی پیش گرفته شده توسط دستگاه امنیتی شده است.

با اینکه آقای دمیرچی از مسئول حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی درخواست کرده است که اگر او تخلفی مرتکب شده از مجاری قانونی و بر اساس قانون با او برخورد شود و ادامه این فشار‌ها را وضعیتی غیرقابل قبول و توجیه خوانده است، روند احضارهای غیرقانونی ایشان ادامه دارد؛ و هنوز موفق به اخذ پاسپورت بازداشت شده خود نشده است.

لازم به ذکر است که، این هنرمند پیشکسوت 73 ساله آذربایجانی که یکی از نوازندگان مشهور تار آذربایجانی است، بیش از 40 سال است که در زمینه هنر موسیقی آذربایجان فعالیت می‌کند و آموزشگاه موسیقی ایشان در پی حوادث سال 1385 توسط ارگانهای امنیتی لغو مجوز و پلمپ شده است و بعد از آن اجازه فعالیت رسمی در زمنیه موسیقی از ایشان سلب گشته است. این فعال ملی-مدنی آذربایجان که به خاطر فعالیت‌های ملی-مدنی خود نهایتاً در 19 مهر 1392 به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، در مورخه 13 آبان 1392 بازداشت و علیرغم تبرئه شدن ایشان در دیوان عالی کشور، بعد از سپری کردن شش ماه حبس تعزیری خود در زندان مرکزی تبریز در تاریخ 7 اردیبهشت 1393 آزاد شد. (459)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *