«کویرشناس» نام آشنای کشور، در رابطه با شاهرگ حیاتی ایران و آذربایجان موضع تهاجمی اتخاذ نموده 

سانانیوز- پدر «کویرشناسی» ایران گفت: طرح احیای «دریاچه ارومیه» قابل اجرا نیست و حتی شکستن سدها هم این بحران را حل نخواهد کرد!

به گزارش 50 میلیون از دورنانیوز، پرویز کردوانی ظهر  چهارشنبه در همایش بحران آب در دانشگاه زنجان با اشاره به وضعیت دریاچه اورمیه گفت: طرح احیای دریاچه ارومیه قابل اجرا نیست و حتی شکستن سدها هم این بحران را حل نخواهد کرد.

کردوانی افزود: با توجه به میزان برداشت آب‌های زیرزمینی در این منطقه برای مصارف کشاورزی، حتی شکستن سدها هم این بحران را حل نخواهد کرد و بعضی از صاحب نظران پیشنهاد خشکاندن و تبدیل دریاچه اورمیه به پارک آفتابی را مطرح کرده اند.101

لازم به ذکر است که این چندمین بار متوالی می‌باشد که این «کویرشناس» نام آشنای کشور، در رابطه با شاهرگ حیاتی ایران و آذربایجان موضع تهاجمی اتخاذ نموده و با القای روحیه نامیدکننده در رابطه با آینده دریاچه اورمیه، سند قتل آن را امضا و هرگونه تلاشی در راستای احیای آن را بیهوده تلقی میکند!

باید از ایشان پرسید، پارک آفتابی (!)، به جای دریاچه اورمیه به چه درد مردم آذربایجان خواهد خورد؟ در حالی که بسیاری از کارشناسان حوضه آب و دریاچه، نسبت به بازگشت حیات به نگین فیروزه‌ای آذربایجان اظهار امیدواری می‌کنند، ایشان که تخصص اصلی‌شان در حوزه مسائل مربوط به کویر و بیابان است، بر اساس چه منطق و اساسی بر لزوم «خشکاندن عمدی» دریاچه تاکید میکنند؟ آیا وی از عواقب بسیار خطرناک و غیرقابل جبران مرگ و نابودی دریاچه اورمیه بی‌اطلاعند که این‌گونه فرمان قتل آن را صادر نموده و آینده ایران و آذربایجان را با خطر جدی مواجه می‌سازند؟ آیا چنین اظهاراتی با هدف تضعیف روحیه مردم آذربایجان و توقف اقدامات دولت برای خروج دریاچه اورمیه از وضعیت بحرانی فعلی و در نتیجه عقب گردی مرگبار در رابطه با حفاظت از منابع طبیعی کشور صورت نمی‌گیرد؟

(552)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *