Azerbaycan’lı gençler Doğu Türkistan için yürüdü+VİDEO

Çin’in Doğu Türkistan Bölgesi’ndeki baskıları Azerbaycan’da gençler tarafından protesto edildi.

Sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenen gençler, Çin’in Bakü Büyükelçiliği önünde toplanarak son zamanlarda Uygur Türklerine yapılan baskı ve saldırılara tepki gösterdi.azerbaycanli-gencler-dogu-turkistan-icin-yuruduef45faa345523d79cfac
Azerbaycan, Türkiye ve “Doğu Türkistan” bayrakları ile “Türkistan için adalet”, “Katil Çin, Türkistan’dan elini çek” yazılı pankartların taşındığı gösteride, Çin yönetiminden Uygur Türklerine yapılan baskılara son vermesi talep edildi.
ÇİN’İN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMESİNİ TALEP EDİYORUZ
 
Gösteride okunan bildiride, Uygur Türklerine yapılan baskıların onların bireysel özgürlük ve haklarına tehdit oluşturduğuna dikkat çekerek, Çin toplumunun parçası olan Uygurların da çalışma, ana dilde eğitim alma, gelenek ve göreneklerini yaşatma haklarının olduğu vurgulandı.
Çin’in, Birleşmiş Milletler (BM) daimi üyelerinden biri olduğunun hatırlatıldığı bildiride şu ifadeler yer verildi:
“Çin’in, BM’deki sorumluluklarını yerine getirmesini talep ediyoruz. Uygur Türklerinin ana dilde eğitim alma, gazete çıkarma, televizyon ve radyo kanalı açma haklarının temin edilmesini istiyoruz. Orada yaşanan şiddet olaylarından rahatsızız. Uygurlara yapılan şiddet ve baskının durdurulmasını talep ediyoruz.”
Bildiri metnini büyükelçilik görevlisine teslim eden göstericiler, yaptıkları eylemi olaysız bir şekilde sona erdirdiler.
00:00
01:13

(688)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *