معرفی شاعران و شخصیت های تاریخی آزربایجان/ بالوولو میسکین از اورمیه

 

sazسانانیوز: ادبیات آشیق ملت آزربایجان پشتوانه قدمت تاریخی دارداین ادبیات و مکتب آشیق ها در هر برهه ی تاریخی ، در شادی، سختی، عروسی و…..همزاد و همراه ملت آزربایجان به رشد و نمو و بالندگی رسیده است. در عین وحدت از کثرت مکتب ها بر خوردار است. و هر منطقه مکتب خاص خودش را دارد.  امروز به مکتب های چون “بورچالی” گئده بی” “قاراداغ” “زنجان” “همدان” “اورمیه” و….معروف هستند. و هنرمندان و شاعران زیادی در تکوین این مکاتب نقش داشته اند.  در عین خدمت بی مثالشان بی نام و نشان مانده اند. مکتب آشیق های اورمیه جذابیت و خصوصیات مخصوص به خودش را دارد. و رقص گروهی همراه با آهنگ ساز از شاخصه های منحصر به خود مکتب اورمیه میباشد.

از هنرمند شاخص و شاعر توانا که از بنیان گذاران مکتب “آشیقی اورمیه” در دویست سال اخیر در اورمیه ،آشیق و شاعر “بالوولو میسکین” می باشد.

 بالوولو میسکین در سال 1850 میلادی در روستای “بالاو”ارومیه به دنیا آمده است. در اشعارش از تخلص های چون “فقیر میسکین” “حسینی” قصاب اوغلو” استفاده کرده است.  در تمامی قالب های شعر عاشقی از جمله “دیوانی” “قوشما” “گرایلی” تجنیس” جیغالی تجنیس” و “دوداق دیمز” اشعاری به زبان تورکی سروده است. و محتوای اکثر اشعارش در زمینه ی هنر عشق و عاشقی، دلبر و دلدادگی و روح وطن پرستی می باشد. شاعر در سال 1917 از دنیا رفته است.

در مورد مرگ شاعر گفته اند “بالوولو میسکین” در سال وفاتش جهت دیدار دوستان هنرمند و آشیق ها به شهر اربیل عراق رفته بود. در همان سال نیروهای اشغالگر انگلیس وارد شهر اربیل میشوند. شاعر از شهر خارج شده و به طرف اورمیه به راه می افتد. در راه خسته و بیمار میشود و از این دنیا میرود. مجموعه اشعار و آثار “بالوولو میسکین” توسط جمال آیریملو در سال 1378 هجری شمسی جمع آوری و به چاپ رسیده است.

من گلیردیم نازلی یارین ائلیندن

قوهوم نازلی قارداش نازلی ائل نازلی

ایدیم بوداغینی دردیم گولوندن

 بولبول نازلی، قونچا نازلی، گول نازلی

 اوخودوغوم «الیف»یمدی «ب»ییمدی

 دردی دیلی درد بیلنه دئ ایندی

نازلی دیلبر دوردو رختین گئییندی

 کمر نازلی، فامت نازلی، بئل نازلی

 خان باده سین حخان دولدورسون خان ایچسین

 جسد ایچسین، جانان ایچسین، جان ایچسین

 ایکی سئوگی بیر-بیر ایله سئویشسین

 دوداق نازلی، بوخاق نازلی، دیل نازلی

 حسینی-یم من ده اولدوم بئچارا

سئرقیبلر نه پئشه یه نه کاار

سونا تکین توتدوم چکیم کنارا

باهار نازلی، سولار نازلی، گول نازلی

  (945)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *