یک مهر نماد تبیعض فرهنگ در ایران

 

بیانیه تشکیلات گاموح(حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی) در خصوص عدم تدریس به زبان مادری در ایران35

سانانیوز: اول مهرماه هر سال آغاز سال تحصیلی در ایران به شمار میرود آنروز که پدران و مادران فرزندان و دلبندان خویش را برای تحصیل علم به مدرسه و دانشگاه رهسپار میکنند و چه زیبا روزی است که دل کنده از فرزند علیرغم دوری از مهر و محبت همیشگی با تحصیل بهترین کلمات و جملات همراه و آلام دوری را به نوعی به فراموشی میسپارند. و هر پدر ومادری از حضور در این لحظه زیبا و تاریخی لذت وافری را نصیب خود میسازد.اما این روز در ایران که متشکل از بسیاری از اقوام و نژادهای مختلف ترکیب جمعیتی یافته است به نوعی شیرینی و حلاوتش را برای بسیاری از مردمانش از جمله ترک و عرب و بلوچ با تلخی و ترشی جابجا میکند.

سیستم آموزسی ایران برخلاف قانون اساسی اش که آموزش را برای زبانهای محلی آزاد گذاشته صرفا تک زبانه میباشد و این سیستم تحمیلی ایران با وجود اعتراضات گسترده بسیاری از فعالین سیاسی و فرهنگی و برخلاف منشور ملل متحد و سایر سازمانهای حقوق بشری و برخلاف برنامه های سازمان بین المللی یونسکو(سازمان علمی آموزشی و فرهنگی) همچنان یکه تاز عرصه فرهنگی و علمی و آموزش و پرورش ایران میباشد. کشور ایران با بیش از هفتاد و پنج میلیون جمعیت تشکیل شده از ملل و نژادهای مختلف که در طول تاریخ بر اثر حوادث و اتفاقات اکنون در یک محصوره باهم زندگی میکنند. سیستم تحمیلی تک زبانه صادر شده از تهران بسیاری از استعدادها و پتانسیلهای اقوام مختلف را تحت الشعاع قرار داده و باعث ایجاد شکاف در بهره مندی از ثروتهای سیاسی و اقتصادی در طبقات مختلف مدیریتی ایران شده است.

در این کشور بیش از سی میلیون نفر به زبان ترکی آذربایجانی تکلم میکنند و زبان مادریشان ربان ترکی آذربایجانی است دیگر ملل متفاوت از فارس عبارتند از عربها و بلوچها و… که هر کدام درصدی از جمعیت ایران را تشکیل میدهند که به زبانهای متفاوت تکلم میکنند و در عین حال حدود بیست میلیون نفر در کشور ایران به زبان فارسی تکلم میکنند و به نوعی زبان مادریشان فارسی میباشد . و این تحمیل اقلیت بر اکثریت به نوعی با مبانی حقوق بشر و سیستمهای دموکراتیک مغایرت دارد.

حکومت پهلوی سابق که در اتفاقات دو جنگ جهانی اول و دوم فرماندهی کشور ایران را برعهده گرفته بودند براساس تیوریهای رایج و صادر شده از غرب ناشی از جنگ بلاجبار در جهت یکسانسازی ترکیب جمعیتی ایران از لحاظ نژادی و زبانی برآمدند .و رضاخان و فرزندش در طی پنجاه و شش سال حکومتشان توانستند سیستم یکپارچه سازی جمعیت ایران را از لحاظ زبانی با انواع و اقسام راهها به نتیجه دلخواه یعنی( یک نژاد یک ملت) برسانند این هدف گرچه به نتیجه کامل نرسید اما با وجود مقاومت و ایستادگی ملل مختلف در ایران توانست سیستم آسمیله کردن و یکسان سازی نژادی را بعنوان نگرش اصلی و اولویت کاری دولتمردان نهادینه کند زیرا ما پس از سقوط حاکمیت پهلوی و روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی باز شاهد ادامه مسیر یکسان سازی و آسمیله کردن سایر اقوام ساکن هستیم و کماکان دولت جمهوری اسلامی ایران از اعطای حق تحصیل به زبان مادری در مناطقی که زبان مادریشان فارسی نیست امتناع و هیچ گونه اقدامی را برای حرکت به سمت تکثرگرایی زبانی انجام نمیدهد و تمامی فعالین سیاسی و فرهنگی برای گرفتن حقوق ذاتی و خدادای و تثبیت شده در سازمانهای بین المللی و مجامع حقوقی و همچنین نوشته شده در قانون اساس ایران بی نتیجه، و با عکس العمل سخت و زهر دار از طرف مقامات امنیتی مواجه گردیده است. با این اوصاف قطار تبیض و جنایت فرهنگی در ایران با شدت هر چه تمامتر و یکسان سازی جمعیتی با شارژ مالی گسترده تر در حرکت میباشد.

لذا با توجه به تعهدات ایران در سازمان بین المللی یونسکو و سازمان ملل جهت رعایت قوانین و مفاد و منشورها و کنوانسیونهای نهادهای بین المللی مورد تعهد ایران و همچنین با نگرش به قانون اساسی ایران ملت آذربایجان نکات زیر را از دولت ایران و جامعه بین المللی خواستار میباشد

1- دولت ایران هر چه سریعتر در جهت رعایت حقوق انسانی و ذاتی و خدادای انسانهای ساکن در ایران با ملل و نژادها و زبانهای مختلف در جهت اعطای حق تحصیل به زبان مادری اقدامات عملی را انجام دهد.

2-از دولت ایران میخواهیم به تمامی قوانین حقوق بین الملل منشور ملل متحد آیین نامه های صادر شده از سازمان یونسکو در خصوص ملل و نژادهای مختلف احترام و در جهت رعایت تمامی مفاد آنها اقدامات عملی را شروع کند.

3-از دولت ایران انتظار داریم آزادی فعالیت به تمامی فعالین سیاسی و فرهنگی را به زبان مادری خویش در سرتاسر ایران اعطا نماید و در اعضای اعطلی این عمل (مسولیت حمایت) را برابر قوانین سازمان ملل بر عهده بگیرد.

4-از سازمان ملل و سازمان بین المللی یونسکو و دیوان دادگستری بین المللی تقاضا داریم نسبت به حقوق ملل و نژادهای مختلف از جمله حقوق زبانی و فرهنگی دقت نظر بیشتری داشته باشند

5-از شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی سازمان ملل میخواهیم اقدامات کشورها و دولتها را در جهت تخریب و یا تهدید و یا ازبین بردن زبانها و فرهنگها و آیینهای سنتی و هنجارهای رایج و متعارف را ذیل ماده هفت شورای امنیت قرار دهد.

6-از سازمان ملل و سازمان بین المللی یونسکو درخواست میگردد در صورت امکان از کمکهای مالی بین المللی جهت زنده نگه داشتن زبانهای مختلف در ایران استفاده کند. 7-از تمامی بنیادهای خیریه بین المللی تقاضا داریم در صورت امکان فعالین فرهنگی را در جهت نجات فرهنگهای مختلف ملل در ایران یاری کنند.

8-از سازمان عفو بین المللو کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و کمیسون حقوق بشر اتحادیه اروپا درخواست میگردد علیه جنایت فرهنگی در اکثر نقاط دنیا بیانیه صادر و در مجامع حقوقی اقامه دعوا کنند.

حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی

گاموح

  (797)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *