تبریز: اعتراض خیابانی جوانان تورک به ممنوعیت زبان مادری + ویدئو

3 1 2 جمعی از جوانان تورک در مرکز شهر تبریز همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در اعتراض به تداوم ممنوعیت تدریس زبان تورکی در مدارس تظاهرات کردند.

چهارشنبه 1 مهر 1394، گروهی از جوانان تورک در مرکز شهر تبریز(بازار) با در دست داشتن پارچه‌نوشته‌ی “هانی بیزیم آنا دیلیمیز”( زبان مادری ما کجاست ؟ ) تظاهرات کردند.

معترضان همچنین با سر دادن شعارهایی با موضوع ضرورت تحصیل به زبان تورکی در مدارس آزربایجان‌جنوبی اعتراض خود را بیان کرده‌اند.

 

اعتراضات به تداوم ممنوعیت زبان تورکی در مدارس در شهرهای مختلف آزربایجان‌جنوبی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است و در روزهای اخیر گزارشاتی از “دیوارنویسی” در استان‌های آزربایجان‌شرقی، آزربایجان‌غربی و زنجان نیز منتشر شده بود.

 در همین حال، تعدادی نیز در مقابل بعضی  از مدارس از جمله “دبستان دولتی نیکان” با در دست داشتن پلاکاردهای با مظنون “منیم دیلیم هانی؟”، “اوخول آچیلیر هانی منیم دیلیم”( مدرسه ها باز می شود پس کجاست زبان من؟ ) و … به ممنوعیت آموزش  به زبان  مادری در آزربایجان جنوبی اعتراض کردند.

لازم به ذکر است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دوران تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری در خصوص رسمیت زبان‌های مادری وعده‌هایی داده بود که وعده وی به مردم آزربایجان جنوبی مبنی بر تاسیس “فرهنگستان زبان و ادبیات تورکی” با تشکیل یک بنیاد غیرفعال، ناکارآمد و بی‌هدف به نام “بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آزربایجان” به فراموشی سپرده شده است.

  (928)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *