فرمانده سپاه: گفت‌وگوی تلفنی روحانی با اوباما اشتباه تاکتیکی بود

سانا نیوز: سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به خبرگزاری تسنیم گفته است که گفتگوی تلفنی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا یک “اشتباه تاکتیکی” بوده است.

130930105138_rouhani_jafari_224x280_mehr

آقای جعفری ضمن پشتیبانی کلی از مواضع هیئت ایرانی در سفر به نیویورک گفته: “در مسیر حرکت دولت ممکن است اشتباهات تاکتیکی مانند همین مکالمه تلفنی با اوباما صورت بگیرد که قابل تصحیح و جبران است.”

حسن روحانی در آستانه بازگشت به تهران مکالمه‌ای تلفنی با باراک اوباما داشت که اولین تماس در این سطح بین دو کشور پس از دهه‌ها بود. گروهی از محافظه‌کاران تندرو در ایران از انجام این مکالمه انتقاد کرده‌اند.

محمدعلی جعفری گفته که مواضع آقای روحانی در نیویورک “مناسب و مقتدرانه” بوده اما “مکالمه تلفنی با اوباما باید به بعد از اقدامات عملی آمریکا موکول می‌شد.”

آقای جعفری گفته که دولت آقای روحانی در این سفر نشان داده که در چهارچوب سیاست‌های مورد نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، عمل می‌کند، اما تاکید کرده همان طور که آقای روحانی از ملاقات با آقای اوباما خودداری کرده، باید مکالمه تلفنی را نیز به فرصتی “بعد از نشان دادن اقدامات عملی دولت آمریکا” موکول می‌کرده است.

او گفته به دنبال سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباه انعطاف در سیاست خارجی، جمهوری اسلامی صداقت و حسن نیت خود را به جامعه جهانی نشان می‌دهد. آقای جعفری گفته که رئیس‌جمهور ایران در نیویورک حسن نیت ایران را ثابت کرده و حالا نوبت اعتمادسازی آمریکا است.

فرمانده سپاه گفته داشتن تصوری خوش‌بینانه از رفتار آمریکا “ساده‌انگارانه” است. او گفته: “دشمن هنوز آن عبرتی که باید گرفته می‌شد را نگرفته و هنوز احتیاج به زمان بیشتری برای تغییر دارد.”

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا بیش از سه دهه است که رابطه‌ای نداشته‌اند ولی با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران خوشبینی‌هایی درباره امکان بهبود مناسبات بین دو کشور به وجود آمده است.

فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از تلاش‌های دولت آقای روحانی برای حل مشکلات ایران در روابط خارجی و به ویژه مساله هسته‌ای استقبال کرده‌اند.

سپاه پاسداران پیش از سفر آقای روحانی به نیویورک نیز در کلیکبیانیه‌ایبا لحنی کم‌سابقه پشتیبانی خود از سیاست خارجی آقای روحانی را اعلام کرده بود. (651)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *