اعلام بسته گسترش دموکراسی به افکارعمومی از سوی نخست وزیر ترکیه

سانا نیوز: اردوغان اعلام کرد بسته نه اولین و نه آخرین خواهد بود

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه محتوای بسته گسترش دمکراسی را به عموم اعلام کرد .

4d817af1-21b8-4fcb-90e3-7544143cb36d-444x333

اردوغان با تاکید براینکه بسته جدید ثبات در ترکیه را تحکیم و تقویت خواهد کرد اظهار داشت که بسته نه اولین و نه آخرین خواهد بود .

رجب طیب اردوغان با اشاره به اینکه اگر بگوئیم که با یک بسته میتوان به تمامی نیاز های دموکراسی ترکیه جواب داد ، راسیونل و عاقلانه نخواهد بود گفت بسته تمامی رسوب ها در ترکیه را پاک نخواهد کرد ، ولی در این راه مرحله مهمی را تشکیل خواهد داد .

نخست وزیرترکیه با ذکر اینکه روند گسترش دموکراسی را به اتفاق خلق ترکیه به جلو خواهیم برد گفت ،دیگر در ترکیه یک برداشت و نظام دولتی موظف به اجرای کلیه طلب های مردم حاکم خواهد شد .

اردوغان با تاکید بر اینکه تنها احساسات و خواسته های ملت را ملاک قرار داده اند اظهار کرد که بسته گسترش دموکراسی برای پایان یافتن تروریسم ، قطع خونریزی ، آرامش قلبها و خشکانیدن قطرات اشک های داغ و سوزان پدران و مادران بی نهایت مهم است .

اردوغان گفت اگر پیش داوری و تنگ نظری نباشد ، بوضوع می توان دید که بسته گسترش دموکراسی به مسائل دهها ساله ترکیه جواب خواهد داد .

نخست وزیر بسته گسترش دموکراسی را بعنوان مجموعه ائی از تنظیمات قانونی و اداری تعریف کرد و گفت ، که با این بسته سیستم انتخاباتی در کشور را نیز به بحث گذاشته اند .

اردوغان با اشاره به اینکه حد نصاب ۱۰ در صدی برای ورود به مجلس را حزب عدالت و توسعه راه اندازی نکرده است گفت ، که در خصوص سیستم انتخاباتی جدید پیرامون ۳ سیستم بحث می کنند.

رجب طیب اردوغان گفت ” میتوانیم به حد نصاب ۱۰ درصد ادامه بدهیم . و یا اینکه میتوانیم حد نصاب را تا ۵ در صد پائین بکشیم و برای گروه های پنچ گانه در سطوح منطقه ائی اجرا بکنیم . گزینه سوم اینکه میتوانیم حد نصاب را کاملا حذف بکنیم و سیستم تناسبی را به اجرا در بیاوریم ” .

اردوغان اظهار کرد که بسته گسترش دموکراسی به همه امکان انجام تبلیغات انتخاباتی به زبان و لهجه های خود را خواهد داد .

وی اضافه نمود که در چارچوب اصل ضمانت حقوق و آزادی های اساسی ممانعت از اجرای فرایض دینی قشر های مذهبی جامعه را جرم بحساب آورده اند.

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که در کنار حروف فعلی الفبای ترکی راه استفاده از دیگر حروف را نیز باز نموده اند .

اردوغان به موضوع آموزش به زبان مادری نیز اشاره کرد و گفت که امکان آموزش به زبان و لهجه های مختلف در مدارس خصوصی نیز فراهم خواهد شد .

رجب طیب اردوغان با اشاره به اینکه سد های قانونی درمقابل تعویض اسامی روستا ها نیز بر چیده خواهد شد گفت ، نام دانشگاه نو شهیر را به دانشگاه حاجی بکتاش ولی تغیر خواهیم داد .

اردوغان گفت ، بخش تنظیمات اداری نیز راه اصلاح بخشنامه ها ، آئین نامه و نظام نامه ها را باز خواهد نمود .

نخست وزیر ترکیه اضافه نمود که در بخش تنظیمات اداری بسته گسترش دموکراسی انجام اصلاحاتی چون آزادی حضوربا حجاب در ادارات دولتی ، لغو سوگند نامه دانش آموزی ، گشایش انستیتوی زبان و فرهنگ رومن ،واسترداد ماناستر ” گابریل “به سریانی ها ” آشوریان ” پیش بینی میگردد .

(675)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *