آیا جنگ سرد جماعت گولن با حزب عدالت و توسعه جنگ بین اسلام سیاسی با اسلام غیر سیاسی است؟ بخش اول

سانا نیوز:  کمیسیون امنیت ملی در 2004 تصمیم گرفته بود تا جماعت گولن را متلاشی کند.
روزنامه ی طرف تورکیه امروز خبری را منتشر نمود که بر اساس آن کمیسیون امنیت ملی تورکیه در سال 2004 تصمیم گرفته بود تا کار جماعت گولن را یکسره کند. جنبش گولن بزرگترین جماعت مذهبی-سیاسی را در تورکیه و شاید در تمامی جهان اسلام شکل داده است و از سویی گفته می شود که عبدالله گل رییس جمهوری تورکیه به آقای فتح الله گولن نزدیک است و آقای اردوغان نیز با این جماعت مشکلاتی دارد که هر از گاه بروز می نماید.

milli güven
روزنامه ی طرف تورکیه در تاریخ 28.11.2013 مطلبی منتشر نمود که در آن ادعا شده است که کمیسیون امنیت ملی تورکیه در سال 2004 با عنوان “اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از فعالیت های گروه فتح الله گولن” جلسه ای تشکیل داده است و تصمیم گرفته شده است تا برای اجرای مجازات سنگین طرحی آماده شود.

این کمیسیون ضمن اتخاذ چنین تصمیمی در ماه آگوست 2004 این مطلب را به حزب عدالت و توسعه گزارش نیز نموده است. این کمیسیون با شرکت رییس جمهور ، نخست وزیر ، فرمانده ی کل ارتش ، معاونان نخست وزیر ، وزیر دادگستری ، وزیر دفاع ، وزیر کشور ، وزیر خارجه ، فرماندهان نیروهای زمینی ، هوایی و دریایی ارتش و فرمانده ی کل ژاندارمری تشکیل می شود و مهمترین تصمیمات و جهت گیری دولت تورکیه را مشخص می کند.
بنا به خبر منتشره در روزنامه ی طرف ذکر شده است که برای پیشگیری از فعالیت های نورجولوک(جماعت گولن) و گروه فتح الله گولن باید اصلاحات قونونی در جهت سنگین تر نمودن مجازات پیوستن به این گروه اعمال شود. در ذیل برگه ی منتشر شده مربوط به تاریخ 25 آگوست 2004 امضای احمد نجدت سزر رییس جمهوری وقت تورکیه ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر تورکیه ، فرمانده ی کل ارتش وقت هیلمی اوز کوک و همچنین امضای وزیر امور خارجه ی وقت آقای عبدالله گل که رییس جمهوری کنونی تورکیه می باشد به همراه امضای پنج وزیر دیگر نیز وجود دارد.
در  جلسه ی 24 ژوئن 2004 نیز برای تصفیه ی جنبش گولن 15 تصمیم دیگر نیز گرفته می شود و در دو صفحه صورت جلسه شده به مقامات مربوط داده می شود این برگه ها در 25 آگوست همان سال با امضای تمامی اعضای کمیسیون به رییس جمهور وقت ارسال شده و توسط وی پاراف می شود.
این برگه با شماره ی 481 به عنوان دستور کمیسیون امنیت ملی به سازمانهای دولتی مربوطه برای اجرا ارسال می شود. در مهمترین بخش از این دستور به ابعاد روانی مساله پرداخته شده است و بدین وسیله  این تصمیم برای تعقیب اجرای آن به کمیسیون هماهنگی اجرا ، وزیر کشور ، وزیر خارجه و سازمان اطلاعات تورکیه (میت) ابلاغ شده و آنان را موظف می نماید.

بنا به گزارش روزنامه ی طرف تورکیه برخی از تدابیر عبارتند از
“دستور پیگیری و ردیابی فعالیت های جماعت گولن در داخل و خارج از کشور با هماهنگی کمیسیون هماهنگی و پیگیری اجرای نخست وزیری ، وزیر کشور وزیر خارجه و مستشار سازمان اطلاعات تورکیه و سایر سازمانهای مربوطه”
” اگر قرار باشد تا ماموران دولتی تورکیه در خارج از کشور فعالیت های جماعت گولن را رصد نمایند بایستی تدابیرلازم توسط وزارت خارجه اتخاذ شود”
“فعالیتهای مربوط به موسسات خصوصی جماعت گولن بایستی توسط  وزارت کشور و وزارت آموزش و پرورش رصد شوند”
” فعالیت های این گروه و افراد منسوب به آن در صورت مشکوک و یا غیر قانونی بودن به صورت مداوم به کمیسیون پیگیری و هماهنگی اجرای نخست وزیری گزارش داده شود.”

همچنین در قسمت دیگری از این برگه ها به ایجاد موانع برای تشکیل خانه های تیمی دانشجویی توسط جماعت گولن نیز اشاره شده است.
در این برگه ها ذکر شده است که این خانه های تیمی باید در مورد جلب هوادار توسط افراد گروه گولن زیر نظر وزارت کشور تورکیه مورد رصد قرار گیرند. همچنین ذکر شده است که برای پیشگیری از دستاویز کردن دین باید از طرق غیر قانونی تبلیغ برای جلب نیروها برای این گروه موانعی ایجاد شود و برای خانه های دانشجویی این جماعت موانعی ایجاد نمود.
در قسمت دیگری از این برگه ها رصد جریان انتقال پول توسط این گروه و رصد بخشش ثروت توسط متمولین به این گروه نیز زیر نظارت کمیسیون بررسی مجازات مالی پیش بینی شده است. همچنین برای توقف کمک مالی دولت به این گروه و گروه اسلامگرای “میللی گوروش” منسوب به نجم الدین اربکان پیشبینی شده است تا وزیر خارجه ی وقت تصمیمات اتخاذ شده ی 3846 و 3847 را ملغی و به سفارتخانه های تورکیه اطلاع دهد.
(600)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *