مهدی کوخیان به اجبار به زندان تبریز منتقل شد

سانانیوز:صبح امروز مهدی کوخیان فعال ملی – مدنی آذربایجانی به اجبار به زندان مرکزی تبریز انتقال یافت.

kuxiyanدوشنبه 9دی92 مهدی کوخیان فعال ملی – مدنی آذربایجانی به دستور پیمان محمد پور دادستان ملکان از سوی ماموران اطلاعات نیروی انتظامی ملکان  به اجبار به زندان مرکزی تبریز منتقل گردید.

این فعال آذربایجانی در تماس تلفنی با نزدیکان خوداظهار داشته از زندان مراغه به دادگستری تبریز و پس از آن به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز تحویل داده شده است.

چهارشنبه 4دی92 مسئولان زندان مراغه بنا به دستور دادستان ملکان برای انتقال اجباری مهدی کوخیان به زندان مرکزی تبریز اقدام نمودند که پس از اعتراض این فعال مدنی به این دستور و مقاومت در برابر اجرای آن مورد ضرب و شتم شدید مسئولان زندان مراغه قرار گرفت. در همان روز ماموران با پای برهنه وی را به  زندان مرکزی تبریز منتقل نمودند که به دلیل عدم پذیرش مقامات قضایی در تبریز به زندان مراغه بازگردانده شد.

علت انتقال اجباری مهدی کوخیان به زندان مرکزی تبریز، اعتراض به شرایط بسیار بد و افزایش مواد مخدر در زندان مراغه عنوان شده است.

مطابق ماده‌ی ۲۳۰ آيين‌نامه‌ی سازمان زندان‌ها هر متهم يا محکومی بايد در بازداشتگاه يا زندانی که در حوزه‌ی قضايی صادرکننده‌ی قرار وجود دارد، نگهداری شود مگر اين‌که دادگاه صادرکننده حکم بر اساس قانون، محل ديگری را برای تحمل کيفر ذکر کرده باشد.

شعبه 1 دادگاه انقلاب مراغه در حکم صادره اشاره‌ای به تحمل حبس مهدی کوخیان در زندان مرکزی تبریز نداشته است.

در تبصره‌ی يک ماده‌ی ۲۳۴ آيين‌نامه‌ی سازمان زندان‌ها آمده است سازمان بايد ترتيبی اتخاذ کند که محکومان با درخواست شخصی در نزديک‌ترين زندان محل سکونت خانواده‌ی خود تحمل کيفر کنند.

بر اساس این تبصره با در نظر گرفتن محل زندگی مهدی کوخیان وی می بایست در زندان مراغه که نزدیکترین زندان به شهر ملکان می باشد نگهداری شود.

این فعال آذربایجانی روز ۴خرداد۹۲ توسط ماموران امنیتی بازداشت و روز ۸خرداد۹۲ به زندان مراغه منتقل گردید.

وی روز ۱۵تیر۹۲ در  شعبه ۱ دادگاه انقلاب مراغه محاکمه و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مجددا به ۱ سال حبس تعزیری محکوم گردید. قاضی داور نیا رییس دادگاه انقلاب مراغه به استناد سابقه محکومیت وی در دادگاه انقلاب و گزارش وزارت اطلاعات رای به محکومیت مهدی کوخیان داده است.

سابقا مهدی کوخیان روز ۲۲اسفند۹۱ در دادگاه مراغه محاکمه و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیشتر به رغم وخامت وضعیت سلامتی وی، دادستان مراغه با درخواست این فعال آذربایجانی جهت اعزام به پزشک متخصص برای درمان بیماری کلیوی وی مخالفت نموده بود.

پیش از این مهدی کوخیان روز ۱۱دی۹۱ درشهرستان ملکان به همراه عباس(اوختای) ولیزاده بازداشت و پس از ۳ماه نیم بازداشت به قید وثیقه ۴۰میلیون تومان از زندان مراغه آزاد گردید.

اویان نیوز (666)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *