31 مارس سالگرد نسل کشی تورک های آذربایجان از سوی ارامنه جنایتکار

31-mart-soyqirimiسانانیوز:امروز 31 مارس سالروز گرامیداشت نسل کشی تورک های آذربایجان از سوی ارامنه جنایتکار است. ارامنه ای که با رویای تاسیس ارمنستان واهی بزرگ از اوایل قرن بیستم چندین نسل کشی بزرگ بر علیه تورک های آذربایجانی را سامان دادند که آخرین آنها در اوایل دهه نود و در قره باغ روی داد.

در 31 مارس سال 1918 بدنبال هجوم نیروهای ارمنی، روس و کمونیست در باکو به ملت تورک آذربایجان، نزدیک به ده هزار نفر از تورکها در موطن خود به شهادت رسیدند.
تعداد انسانهای بی گناهی که توسط داشناکهای وحشی به قتل رسیده بودند در پایان سال1918 به510 هزار تن رسیده بود.

 این نسل کشی بدین صورت روی داد که پس از آنکه داشناک های ارامنه در سال 1918 حکومت را بدست آوردند به رهبری ستپان شائومیان در ماه های مارس و آوریل در شهرهای باکو، شاماخی و برخی شهرهای دیگر آذربایجان هزاران نفر از مردم بیگناه آذربایجان را بطور وحشییانه قتل عام کردند. در آن هنگام حکومت عثمانی تورکیه ضمن ارائه کمکهای خود به آذربایجان از گسترش این حادثه جلوگیری کرد. این حادثه یکی از دهشتناکترین فاجعه های جهانی در قرن بیستم بوده است. ارامنه با اقدام این حادثه، دست خود را به خون آذربایجانیان آلوده کردند.

ارامنه جنایتکار همچنین در باکو در تاریخ 30 ام ماه مارس 1918 یعنی در خلال دو روز 17 هزار انسان بی دفاع را که اکثریت آنها را زنان و کودکان و سالمندان تشکیل می داد به قتل رساندند.

نسل كشی مردم آذربایجان توسط ارامنه افراطی با كمك ارتش روسیه در شهر قوبا در سال 1918 در جهت ایجاد رویای ارمنستان بزرگ از جنوب روسیه تا قسمت هایی از آذربایجان جنوبی و تا نزدیکی های آنكارا روی داد. در تركیه پان ارمنیستهای داشناک از مسلمان تا  یهودی حتی مسیحی های قوبا  رانیز با وحشیانه ترین شكل به قتل رساندند.  

این نسل کشی ها از سوی ارامنه در آذربایجان جنوبی نیز با هدف فوق و به طور همزمان روی داد. درمارس  سال 1918  مصادف با اسفند 1297  با همکاری سربازان روسيه و انگليس شروع به قتل عام در شهرهای اورمیه، خوی، سلماس و ماکو نمودند. در این جنایت ها اکراد مهاجر نیز دست داشتند.

گفتنی است قتل عامهای متعددی در تاریخ بر علیه تورکان صورت گرفته است. نسل کشی تورک ها با هدف پایان دادن به هستی و حضور فیزیکی آن ها، در قفقاز، بوسنی، مورا، بالکان و … طی سده های مختلف به خصوص در 20 سال گذشته صورت پذیرفته است. قتل عامهای تورکان چوخور سعد (ایروان)، باکو، گنجه، ایغدیر تنها نمونه های چندی از این نسل کشی هائی می باشد که هویت تورکان را هدف قرار داده است. 

شایان ذکر است در سال 1998 با دستور حیدر علی یف رهبر فقید آذربایجان 31 مارس بعنوان روز قتل عام آذربایجانیان اعلام شد.

(682)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *