صدور قرار وثیقه برای علیرضا فرشی زندانی سیاسی شناخته شده آذربایجانی

farşiسانانیوز: دادگاه انقلاب اسلامشهر برای “علیرضا فرشی ” زندانی سیاسی و استاد اخراجی دانشگاه آزاد جلفا قرار وثیقه 100 میلیون تومانی صادر کرد .

 علیرضا فرشی که از دوم اسفند ماه سال گذشته و در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در نسیم شهر بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل شده است، در روزهای آتی با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد خواهد شد.

همچنین درارتباط با مراسم روز جهانی زبان مادری نیز , 4 تن دیگر از فعالین مدنی آذربایجانی و به نام های ” اکبر آزاد – حمید منافی – بهنام شیخی و محمود اوجاقلو ” در شرایط بازداشت و بلاتکلیفی به سر برده و دو تن دیگر , به نام های ” رستم کاظم پور و منصور فتحی ” پس از سپری نمودن بیش از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد گردیده اند .

در این بین بهنام شیخی درطی یک تماس تلفنی با خانواده خود اعلام نموده که از روز پنجشنبه سوم اردیبهشت سال جاری دست به اعتصاب غذا زده است . همچنین ” حمید منافی ” نیز به علت درد شدید در قفسه سینه خود بیش از ده روز است که در بهداری زندان اوین بستری شده است .

گفتنی است مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری روز جمعه دوم اسفند ماه در (نسیم شهر- محله وجه آباد) تهران با هجوم نیروهای امنیتی ناتمام ماند. نیروهای امنیتی و انتظامی ابتدا با استفاده از زور و قوه قهریه به مکان برگزاری این مراسم حمله نموده و اقدام به ضرب و شتم فعالین مدنی نمودند. در این مراسم که بیش از یکصد تن از فعالین مدنی آذربایجانی حضور داشتند، تعدادی از فعالین به دفاع از خود پرداختند. ماموران انتظامی که با دفاع فعالین مدنی مواجه شده بودند، سپس از مکان مذکور فرار کرده و در را از پشت قفل نمودند. فعالین مدنی نیز موفق به شکستن در شده و در خارج از آن محل، درگیری شدیدی بین ماموران و فعالین مدنی رخ داده است. در پی این امر نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک آور و باتوم به سمت فعالین مدنی هجوم آورده اما موفق به بازداشت بسیاری از فعالین نشدند.

گفتنی است پیش تر نیز علیرضا فرشی به جهت سر دادن شعار ” تورک دیلینده مدرسه ” و در یک مراسم پیاده روی خانوادگی در تبریز بازداشت و ضمن اخراج از هیئت علمی دانشگاه آزاد بین المللی جلفا , متحمل شش ماه حبس تعزیری نیز شده بود.

سازمان عفو بین الملل هم در نهم ژوئن 2009 با صدور اطلاعیه ای این بازداشت را مواردی از نقض حقوق بشر در ایران خوانده بود.

(580)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *