ترور رئیس مجلس محلی ترکمن کرکوک در حمله تروریستی

8969c0d871dcd55afd31cc136ea5a20fسانانیوز: در پی اشغال کرکوک به دست نیروهای مسلح اقلیم کردستان عراق ؛تروریستها عملیات گسترده ای بر علیه ترکمن ها در این شهر تاریخی ترکمن شروع کرده اند .در یک حمله  تروریستی “منیر قافلی”رئیس مجلس محلی ترکمن کرکوک و عضو جبهه ترکمن عراق به ضرب گلوله به شهادت رسید.

 به گزارشسانانیوز  از خبرگزاری جبهه ترکمنان یک گروه مسلح که سوار خودرویی پیشرفته بودند، ظهر امروز با مسلسل های خود به اتومبیل  “منیر قافلی” که از رهبران برجسته جبهه ترکمنان  عراق است، در نزدیکی پل چهارم جاده بغداد در مرکز کرکوک حمله کردند  و وی را به شهادت رساندند .پیکر رئیس شورای شهر کرکوک، توسط نیروهای پلیس، به پزشکی قانونی منتقل شد.در حال حاضر هیچ گروهی مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته است اما به نظر میرسد این ترور وحشیانه تداوم ترورهایی است که از طرف گروههای مدعی اراضی کرکوک  صورت میگیرد تا با نا امن کردن کرکوک برای ترکمن ها و ایجاد رعب و وحشت آنها را مجبور به ترک اراضی تاریخی خود در این مقطع حساس نمایند.

در غائله عراق بعد از اشغال کرکوک توسط نیروهای مسلح حکومت بارزانی ؛جبهه ی تورکمانی عراق بر هویت تورکی کرکوک  تاکید کردند و مخالفت شدید و به حق خود را  با الحاق این شهر تاریخی ترکمن ها به اقلیم نوپای شمال عراق اعلام کردند. بعد از اشغال کرکوک ارشد صالحی رئیس جبهه ی ترکمانی عراق کرکوک تصریح کرد کرکوک به هیچ وجه منطقه ای کردستانی نبوده و آینده ی سیاسی آن به دست کردها تعیین نخواهد شد.

مقامات حکومت بارزانی اشغال کرکوک را حقی قانونی برای کردها اعلام کردند و جبهه ترکمنان عراق موضع گیری محکمی در برابر سیاست ترور و اشغال حکومت اقلیم کردستان داشتند. گروههای تروریستی مدعی اراضی ترکمن با توسل به زور و خشونت با هدف از میان برداشتن رهبران تورک کرکوک،در صدد هموار ساختن راه ها و از میان برداشتن موانع برای اجرایی ساختن سیاست های اشغال گرایانه خویش و تسلط بر منابع نفتی تورکمن ها هستند. از سابقه این گونه ترورهای وحشیانه مشخص است که ترور این لیدر برجسته ترکمن در راستای فشار بر تورکمن ها و شکستن اراده مقاومت آنها در برابر اشغالگران کرد است.

با اینکه تورکمن ها صاحبان واقعی  تاریخی و اکثریت این شهر بوده اند اما در نتیجه سیاست های آسیمیلاسیون صدام و بعد از آن سیاست تغییر ترکیب جمعیتی به نفع کردها توسط گروههای تروریستی کرد ؛ترکمن ها رفته رفته ضعیف تر شدند. به مرور زمان جمعیت کُرد ها در آن به شکل تاسف باری افزایش یافته است و متعاقب آن در کرکوک  ادعای اراضی نمودند.

کرکوک مرکز استان التمیم عراق، است.کرکوک از شمال به استان‌های سلیمانیه، اربیل و موصل و از جنوب به استان‌های دیاله و صلاح‌الدین محدود می‌شود.

 از سال ها پیش گروههای تروریست کرد با ایجاد نا امنی برای ترکمن ها در کرکوک در جهت پاکسازی کرکوک از صاحبان تاریخی آن می پردازند.در همین رابطه  واشنگتن پست چندی قبل در گزارشی نوشت که پیشمرگ‌های کرد، اعراب و ترکمن‌ها ی کرکوک را می‌دزدند و به زندان‌های دولت منطقه کردستان انتقال می‌دهند .

حساسیت عمده شهرتاریخی ترکمن ها “کرکوک” ، وجود منابع غنی نفتی در این شهر و مناطق مجاور آن است. تخمین‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهد که حدود 8% از مجموع 78 میلیارد بشکه ذخیره نفت عراق در این منطقه واقع است و برآورد می‌شود، در صورت اکتشافات آینده، مجموع ذخایر نفتی کرکوک به 10 تا 20 میلیارد بشکه برسد.

کرکوک به دلیل داشتن ذخایر و میادین نفتی غنی  همواره مورد توجه و طمع اکراد  بوده است که بعد از سال ها ادعای اراضی و سازماندهی در جهت افزایش جمعیت و ایجاد نا امنی با توسل به ترور و اسلحه بالاخره از شرایط حمله داعش به عراق به عنوان فرصتی تاریخی استفاده کرده و کرکوک را اشغال کردند.

(680)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *