جدیدترین خبر از وضعیت سلامت جسمی پروفسور جواد هیئت

heyaatسانانیوز: پروفسور جواد هیئت از مفاخر ارزنده آذربایجان که در عرصه های مختلفی از پزشکی تا تورکولوژی شخصیتی برجسته می باشد، همچنان در بستر بیماری است و در یکی از بیمارستان های باکو پایتخت جمهوری آذربایجان به مراحل درمانی خود ادامه می دهد. آخرین اخبار از وضعیت سلامت جسمانی دکتور هیئت، از عدم تغییر وضعیت وی نسبت به روزهای گذشته حاکی است.

منابع آگاه در بیمارستان “گمرک هوسپیتال” باکو به خبرنگاران گفته اند که در وضعیت جسمانی دکتور جواد هیئت هنوز هیچ تغییری مشاهده نشده است.

حال ایشان پس از سانحه‌ای که حدود یک ماه پیش در اثر افتادن در خیابان هلال احمر برای ایشان در تهران روی داد رو به وخامت بوده است.

محمدرضا هیئت از نزدیکان پروفسور هیئت در این باره گفته است:”  اگرچه در انتظار دریافت اخبار امیدوار کننده از اوضاع جسمانی پروفسور دکتر هیئت هستیم، اما از همه مردم آذربایجان و دوستداران وی در سراسر جهان درخواست می‌کنیم که برای سلامتی ایشان دعا کنند”.

پروفسور دکتر جواد هیئت فرزند مرحوم علی هیئت، مجتهد و رئیس سابق دیوان کشور است. ایشان متولد چهارم خرداد سال ۱۳۰۴شمسی در تبریز بوده و یکی از نامدارترین مشاهیر علمی و فرهنگی آذربایجان، جهان ترک محسوب می‌گردند.

 پروفسور دکتر جواد هیئت را استاد تیغ و قلم می‌دانند. این جراح نامدار که تحصیلات پزشکی خود را در استانبول و پاریس به پایان رسانده، در مدت قریب به ۶۰ سالی که در امر جراحی قلب بصورت عملی و نظری فعال بوده‌اند، تبدیل به نماد یک پزشک حاذق، پیشرو و فداکار گردیده‌اند. پروفسور دکتر جواد هیئت در کنار جراحی عمومی، جراحی قلب را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۱شمسی برای اولین بار در ایران موفق به انجام جراحی قلب باز شد.

 وی در سال ۱۳۴۷اولین عمل پیوند کلیه را در تهران و اولین پیوند قلب سگ‌ها را در ایران با موفقیت انجام داد. او ابتدا روی سگ‌ها که تا آن زمان در ایران بی‌سابقه بود ماشین قلب و ریه مصنوعی را به کار گرفت و بعد از عمل جراحی روی ۲۵ سگ در بیمارستان شهربانی این ماشین را در جراحی قلب انسان با موفقیت به کار برد.

پروفسور دکتر جواد هیئت که در میان پزشکان به “پدر قلب ایران” معروف است، از سال ۱۳۴۲به نمایندگی ایران در انجمن بین‌المللی جراحی و از سال ۱۳۶۲به عضویت آکادمی جراحی پاریس انتخاب شد. تاکنون دهها مقاله و سخنرانی از او در کنگره‌های بین‌المللی جراحی به زبان‌های ترکی آذربایجانی، ترکی استانبولی، فرانسوی و انگلیسی در مجلات معتبر پزشکی جهان چاپ شده‌است.

پروفسور دکتر جواد هیئت از معدود افرادی در جهان هستند که علاوه بر جراحی در سه زمینه دیگر نیز از معروفیتی جهانی برخوردارند. ایشان یکی از مشهورترین تورکولوژیستها و مورخین جهان ترک نیز محسوب می‌شوند. بگونه‌ای که در راستای تکریم مقام علمی وی در زمینه تلاشهای وی در رشته‌های زبان و ادبیات ترکی و نیز تاریخ جهان ترک، مراسم متعددی در شهرهای باکو، استانبول، آنکارا، تهران، نخجوان، تبریز… برگزار شده و در کنگره بین‌المللی زبان ترکی در آنکارا از کتاب “سیری در تاریخ زبان و لهجه‌های ترکی” به عنوان جلد دوم دیوان الغات الترک و از شخص ایشان به عنوان کاشغری ثانی نام برده شد.

پروفسور دکتر جواد هیئت به رغم مشغله‌های بسیار سنگین کاری و علمی خود، در سال ۱۳۵۸به دنبال سقوط رژیم پهلوی در ایران و مشاهده فضای تنفس برای انتشار نشریات غیر فارسی، همراه با جمعی از همفکران خود اقدام به انتشار نشریه دو زبانه وارلیق نمود. نشریه وارلیق فصلنامه ادبی، هنری، فرهنگی و تاریخی به دو زبان ترکی و فارسی است.

این نشریه در ۱۵اردیبهشت سال ۱۳۵۸شمسی نخستین شماره خود را منتشر کرده و طی ۳۵سال گذشته به صورت منظم چاپ شده‌است. صاحب امتیاز و مدیر مسئول این نشریه، پروفسور دکتر جواد هیئت است که این نشریه را در طول تاریخ انتشارش با همکاری جمعی از اساتید و پژوهشگران آذربایجانی در هیات تحریریه‌اش از جمله مرحوم دکتر حمید نطقی، مرحوم استاد تیمور پیر هاشمی، مرحوم استاد دکتر محمدعلی فرزانه، حسن مجیدزاده ساوالان، کریم مشروطه چی سؤنمز، مرحوم منظوری خامنه، مرحوم دکتر صمد سرداری‌نیا، مرحوم پروفسور غلامحسین بیگدلی، مرحوم علی کمالی، دکتر محمدرضا هیئت، مهندس علیرضا صرافی و مهندس ابراهیم رفرف منتشر کرده است.

تمرکز اصلی این فصلنامه بر زبان‌ و لهجه‌های ترکی‌ است. به این ترتیب وارلیق علاوه بر ترکی آذربایجانی، ترکی خراسانی، ترکی قشقایی، ترکی ترکمنی، ترکی خلجی، ترکی سونقوری… را پوشش می‌دهد. این مجله، علاوه بر حوزه‌های تحقیقاتی در مورد ترک‌شناسی با تمرکز بر ادبیات ترکی چاپ و منتشر می‌شود.

از تالیفات مشهور پروفسور دکتر جواد هیئت که در مراسم گرامیداشت وی از ایشان با القابی چون “دده قورقود زمان” و همچنین “پدر معنوی آذربایجانیهای جهان”، “پدر معنوی ترکهای ایران و آذربایجان” یاد می‌شود، می‌توان کتب زیر را بر شمرد:
- سیری در تاریخ زبان و لهجه‌های ترکی، چاپهای تهران، آنکارا، باکو؛
- نگاهی به تاریخ ادبیات آذربایجان، دو جلد، چاپهای تهران و باکو (به زبانهای فارسی، ترکی)
- مقایسه‌اللغتین، چاپهای تهران، باکو، آنکارا، کایسری (به زبانهای فارسی و ترکی)
- ادبیات شفاهی مردم آذربایجان، چاپهای تهران، باکو (به زبان ترکی با خط عربی و سیریلیک)
- نگاهی به تاریخ و فرهنگ ترکان، چاپهای تهران، آنکارا، باکو (به زبان ترکی)
- ادبیات‌شناسی، چاپ تهران و باکو (به زبان ترکی با خط عربی و سیریلیک)
- یئنی دیلچیلیک (ویژه نامه وارلیق – بهار ۱۳۹۳با همکاری نشر بوتا)
- تاریخ فلسفه غرب، چاپ باکو (به زبان ترکی)
- ترومبوز و قلبیت و درمان آن،
- جراحی عمومی،
- درسهای جراحی.

(648)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *