ممانعت ثبت احوال دولت ایران از نامگذاری فرزند فیروز یوسفی با نام تورکی

alp-orhan سانانیوز: با گذشت 50 روز از تولد پسر فیروز یوسفی، “آلپ اورحان” هنوز شناسنامه ندارد.

سازمان ثبت احوال استان تهران با نامگذاری فرزند فیروز یوسفی  با نام “آلپ اورحان” مخالفت کرد. فیروز یوسفی در صفحه فیس بوک خود به تشریح این اقدام غیر قانونی و نژادپرستانه ثبت احوال دولت ایران پرداخته است که در زیر آورده می شود:

اینجانب در پی تولد پسرم ابتدا به اداره ثبت احوال منطقه غرب تهران جهت ثبت ولادت و اخذ مدارک هویتی فرزندم مراجعه کردم که مسئولین ذیربط اداره مذکور با نامگذاری فرزندم با این نام مخالفت کردند، سپس بنده درخواست خود را به معاونت حقوقی و سجلی اداره کل ثبت احوال استان تهران ارسال کردم، با مراجعات مکرر و روزها رفت و آمد به اداره کل ثبت احوال استان متاسفانه آنها نیز پس از بررسی در شورای کمیته نام استان با تسمیه این نام مخالفت کردند. در پی این اتفاقات نامه ای به ریاست محترم اداره کل ثبت احوال استان تهران نوشتم که تاکنون نتیجه مطلوبی نگرفته ام. پنجاه روز از تولد “آلپ اورحان” می‌گذرد و او هنوز شناسنامه ندارد.

ما والدین نوزاد واقف بر معنای لغوی بسیار زیبای این نام (آلپ اورحان = سردار و حکمران فاتح) و اوزان و هم آوایی مناسب کلمات و واقف بر قوانین اداره ثبت احوال ایران و اصول فرهنگی و اتنیکی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوانین و مفاد مربوط به نامگذاری کنوانسیونها و میثاق های جهانی از جمله _ کنوانسیون حقوق کودک، اعلامیه سازمان ملل متحد درباره حقوق مردمان بومی، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و … به عنوان شهروندان تورک آذربایجانی ایران و با استفاده از حقوق شهروندی به نامگذاری فرزندمان با نام “آلپ اورحان” تصمیم قاطعی گرفته ایم و به هیچ عنوان – حتی اگر سالهای سال هم طول بکشد- حاضر نیستیم که نام دیگری را انتخاب کنیم و مسئولیت و عواقب و مشکلات بدون شناسنامه بودن و بدون اسناد هویتی بودن فرزندمان را متوجه اداره ثبت احوال می دانیم.

فیروز یوسفی

شهریور 1393

alp (615)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *