گزارش ویژه :پایگاه سازی پژاک وتقاضای احداث مسجد ویژه اکراد در روستای باغمعروف تبریز

205fbe5a0d98ec11bf7fe6b0d7896778 سانانیوز: روستای” باغ معروف “یکی از روستاهای بسیار نزدیک  تبریز است که در همسایگی روستای “کوجووار” و در جوار پالایشگاه بزرگ تبریز قرار دارد . از حدود چند سال پیش مهاجرت گروهی کردها تحت عنوان کارگر و برای کار در کوره های آجرپزی این منطقه به طور چشمگیری افزایش یافته است به طوریکه این مسئله موجب اسکان گروهی اکراد در این منطقه شده است .این مهاجرت ها و متعاقب آن اسکان اکراد که به طور سازمان یافته صورت میگیرد موجب ایجاد بحران های اجتماعی، ایجاد پایگاه های خانگی برای رفت وآمد راحت تروریست های پژاک و کمبود امکان کار برای جوانان محلی شده اند.جمعیت اکراد اسکان یافته  در این منطقه بین 1200تا 1500 نفر تخمین زده میشود .

در ماههای اخیر تعدادی به عنوان ریش سفید و نماینده این اکراد مهاجر به همراه یک مروج مذهبی کرد جهت اخذ مجوز از فرمانداری تبریز  و استانداری آذربایجان شرقی برای احداث مسجد ویژه اکراد مراجعه کرده و خواستار بررسی تقاضای خود شده اند.مسئولین مربوطه با پذیرش این مراجعت قول بررسی این تقاضا را داده اند.این عمل اکراد مهاجر که تحت عنوان کارگر به صورت گروهی به این روستا آمده بودند و امروز جمعیت آنها به حدود 1500 نفر رسیده است موجب حیرت و اعتراض اهالی شده است و ممکن است ادامه اسکان سازمان یافته آنان با عکس العمل جدی  اهالی مواجه گردد.

در این میان اسکان گسترده اکراد در باغ معروف تبریز موجب عبور و مرور راحت افرادی از گروهک تروریستی پژاک در لباس مبدل به این منطقه شده است که از خانه های اکراد به عنوان پایگاه خود استفاده میکنند.

لازم به توضیح است در اسکان های گروهی اکراد در آذربایجان، حتی اگر تعداد افراد این گروهها پنج یا شش نفر باشد فردی تحت عنوان مروج مذهبی همراه آنان اعزام میشود .اعزام ماموستا یا مروج مذهبی اکراد به همراه گروههای مهاجر، به مناطق تاریخی آذربایجان سند آشکاری از سازمان یافته بودن  اسکان اکراد در آذربایجان است.این امر گویای هماهنگی مسئولین جمهوری اسلامی ایران با گرو ههای تروریستی کرد در جهت افزایش جمعیت اکراد در آذربایجان دارد.

لازم به ذکر است پیشتر صادق زیبا کلام استاد دانشگاه  ایرانی ادعا کرده بود  که رژیم شاه 300 هزار کرد را قبول و در ایران اسکان داده است.
وی افزوده است که این اکراد هم اکنون چند نسل است که در ایران زندگی می کنند در این کشور به دانشگاه رفته و ازدواج کرده اند.
زیبا کلام گفته بود در سال 1354 شمسی با ایجاد توافق الجزایر بین شاه و صدام رژیم وقت ایران دست از حمایت اکراد برداشت و در مقابل رژیم صدام نیز حمایت از گروههای مخالف ایرانی را خاتمه داد.
زیبا کلام گفته بود در این راستا رژیم وقت ایران 300 هزار کرد معاند عراقی را پذیرفت و در ایران اسکان داد.
همچنین یاد آوری می شود که رژیم جمهوری اسلامی نیز در سال 1991-92 میلادی 100 هزار کرد عراقی را در منطقه ی جنوب آذربایجان غربی اسکان داده است که خبر این اسکان جایزه ی بهترین خبر سال آسیا را به خود اختصاص داد.
همچنین در دوره ی ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی پروژه ی تخته قاپو کردن عشایر کرد تورکیه در مرز حایل تورکیه با ایران و در استان آذربایجان غربی کلید خورد. 

گوناز تی وی

(558)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *