وزیر امور خارجه آلمان خواستار پایان اشغال قره باغ شد

xocaliسانانیوز: مناقشه قره باغ طی سال جاری میلادی به اوج خود رسیده است.  بیش از 20 سرباز ارمنستان اشغالگر و جمهوری آذربایجان در ماه اوت کشته شدند که مرگباترین درگیری بعد از امضای توافقنامه آتش بس در سال 1994 است. این درگیری ها در حالی رخ داده که ایران همچنان به حمایت های خود از ارامنه اشغالگر ادامه می دهد.

دولت ارمنستان همچنان به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان ادامه می دهد. در این خصوص تاکنون کشورهای مختلف غربی به صراحت از دولت ارمنستان خواستار پایان اشغالگری و عمل به قطعنامه های سازمان ملل شده اند.

امروز پنجشنبه 1 آبان ماه 1393 نیز فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان پایان مناقشه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی را خواستار شد.
اشتاینمایر در باکو پس از دیدار با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با المار محمد یاروف همتای خود از این کشور گفت: « ما در اروپا در ماه های اخیر حوادث نگران کننده ای را شاهد هستیم .»

وزیر امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد نشست پاریس به « آرام شدن مواضع » کمک کند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه قرار است هفته آینده در پاریس با نمایندگان گروه مینسک متشکل از میانجیگران مناقشه که سازمان امنیت و همکاری اروپا سال 1992 آنها را منصوب کرد، گفتگو کند. 
فرانسه، روسیه و آمریکا ریاست این گروه را به عهده دارند.
اولاند همچنین قرار است با الهام علی اف و سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان جداگانه دیدار کند.
الهام علی اف و سرکیسیان نیز احتمال دارد دیدار کنند. گفتگوی اوایل امسال دو طرف با میانجیگری اولاند غیر سازنده بود.

گفتنی است سازمان ملل  تاکنون در چهار قطعنامه اشغالگری ارمنستان بر قره‌باغ را محکوم و خواستار رفع اشغال از اراضی آذربایجان شده است.

قطعنامه 822 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ 30 آوریل 1993 تصویب شد، سندی بین‌المللی دربارهٔ ارمنستان-جمهوری آذربایجان است. این قطعنامه طی نشست 32‌ام با 15 رای موافق، 0 مخالف و 0 ممتنع تصویب شد

قطعنامه 853 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ 29 جولای 1993 تصویب شد، سندی بین‌المللی دربارهٔ ارمنستان-جمهوری آذربایجان است. این قطعنامه طی نشست 3259‌ام با 15 رای موافق، 0 مخالف و 0 ممتنع تصویب شد.

قطعنامه 874 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ 14 اکتبر 1993 تصویب شد، سندی بین‌المللی دربارهٔ ارمنستان-جمهوری آذربایجان است. این قطعنامه طی نشست 3292‌ام با 15 رای موافق، 0 مخالف و 0 ممتنع تصویب شد.

قطعنامه 884 شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ 12 نوامبر 1993 تصویب شد، سندی بین‌المللی دربارهٔ ارمنستان-جمهوری آذربایجان است. این قطعنامه طی نشست 3313‌ام با 15 رای موافق، 0 مخالف و 0 ممتنع تصویب شد.

روز چهارشنبه 1 آبان ماه سال گذشته نیز پارلمان اروپا طی قطعنامه ای الزام آور خواستار خروج نیروهای اشغالگر ارمنی از اراضی قره باغ اشغالی شد. این برای نخستین بار بود که چنین قطعنامه ای صادر می شد، اما ارمنستان تاکنون به هیچ کدام از قطعنامه های شورای امنیت نیز وقعی ننهاده است.

علی رغم این قطعنامه ها دولت اشغالگر ارمنستان با حمایت های ایران و روسیه به اشغالگری خود ادامه می دهد و حتی با تکیه با حمایت های مذکور به نقض گسترده آتش بس نیز مبادرت می ورزد.

در سال 2013 میلادی، ارامنه بصورت مکرر 1796 بار آتش بس را در خاک های اشغالی آذربایجان نقض کردند؛ همچنین در سالی که گذشت در پی این درگیری های ارتش ارامنه و آزربایجان در منطقه قره باغ 8 سرباز آذربایجانی شهید و 11 سرباز دیگر نیز زخمی شدند.

آمار نقض آتش بس در سال 2013 نسبت به سال 2012 با افزایشی بالغ بر  21.3% روبرو بوده است.

(677)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *