دادگاه چین حکم حبس ابد دانشمند اویغور را تایید کرد

uygur سانانیوز: دادگاهی  در اورومچی”الهام توختی” یکی از کنشگران شناخته شده حقوق ترکان اویغور در چین را به حبس ابد محکوم کرده بود که با وجود درخواست تمییز پروفسور “توختی” این حکم تایید گردید.

کشمکش میان ترکان اویغور و دولت چین گسترش یافته و در یک محاکمه غیرعادی، دولت چین حکم حبس ابد کنشگر مدنی الهام توختی را تایید کرد. این استاد 44 ساله دانشگاه پکن، متهم شده به این که سیاست دولت مرکزی در قبال اقلیت‌ها، مذاهب، طرح‌های اقتصادی و سیاست خانواده را زیر سوال برده است.

توختی به عنوان یک مدافع میانه‌روی اقلیت ترک و مسلمان اویغور در ترکستان شرقی شناخته می‌شود. او سال‌ها در باره وضعیت اقلیت مسلمان اویغور تحقیق کرده در مقاله‌های خود به اسکان سیستماتیک اقلیت چینی “هان” در سرزمین‌های متعلق به اویغورها و تبعیض‌های اقتصادی علیه ترک‌ها پرداخته است.

وی سال گذشته اقدام به انتقاد شدید از سیاستهای چین در منطقه ترکستان شرقی نموده بود.

توختی حوادث خونین سالهای اخیر اورومچی که موجب مرگ صدها تن شد را در کل ناشی از سیاستهای نادرست دولت پکن در این منطقه دانسته بود که به دنبال این اظهارات توختی در مدتی کوتاه بازداشت شد.

پروفسور ایلهام توختی، به رغم اعتراضات گسترده جهانی به مدت یکسال در بازداشت به سر برد و سپس در روز 23 سپتامبر سال 2014 به حبس ابد محکوم گردید.

با این حال حکم صادره علیه توختی با واکنش اعتراضی بسیاری از گروه‌های حقوق بشری و ترکان اویغور تبعیدی روبرو شده است. اتحادیه اروپا این حکم را “غیرقابل توجیه” خوانده است.

 توختی در اروپا به عنوان مبتکر ایجاد دیالوگ میان اویغورها و مقامات چینی شناخته می‌شود.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در پکن با محکوم کردن حکم صادره علیه توختی، خواستار آزادی هر چه سریعتر او و حامیانش شده است. این سخنگو تاکید کرده که چین باید حقوق کلیه اقلیت‌ها را بپذیرد و به عقاید گوناگون احترام بگذارد.

انجمن “خلق‌های مورد تهدید” در گوتینگن آلمان نیز از مقامات دولتی این کشور خواسته که در واکنش به این حکم، دیالوگ حقوق بشر با دولت چین را متوقف سازد.

(526)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *