خانه تاریخی “مجیدی افشار” در اورمیه به مزایده گذاشته شد

urmu afsharسانانیوز: خانه تاریخی “مجیدی افشار” یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های اورمیه از سوی دادگاه این شهر برای فروش به مزاییده گذاشته شده,است. این مزایده که در کمال ناباوری با وجود ثبت ملی بودن این بنا روز یکشنبه ۷ دی‌ماه ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه عمومی و حقوقی انجام خواهد گرفت.
این در حالی است که میراث به اصطلاح فرهنگی استان آزربایجان‌غربی با سکوت خبری خود مهر تایید بر این مزاییده را زده است.به گزارش اروم نیوز، آثار تاریخی شهر اورمیه با قدمتی چندهزارساله و بسیار ارزشمند نشان از پیشینه تاریخی آن دارد و نشانگر نقش درخشان آن بر پهنه آزربایجان است.
یکی از آثار تاریخی اورمیه خانه افشاری است. این بنا که قدمت آن به دوران قاجاریه می‌رسد در خیابان کاشانی اورمیه و جنب مرکز بهداشت این شهرستان جای دارد. بنایی که در سال ۱۳۸۱ و با شماره ثبتی ۸۰۱۰ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده بود. این بنای تاریخی یکی از معدود خانه‌های تاریخی است که در شهر اورمیه باقی مانده است. هرچند که در سال‌های اخیر چهره تاریخی آن به واسطه عدم رسیدگی و تخریب مخدوش شد.
این خانه به صورت کوشکی به مساحت تقریبی پنج هزار مترمربع و مصالح عمده بکاررفته در آن سنگ و آجر و پوشش سقف به صورت شیروانی و حجم بنا به تبعیت از اقلیم منطقه مکعبی شکل بوده، ورودی بنا با پیش آمدگی و ستون‌های ظریف و پله‌های هلالی شکل زیبایی خاصی به این حجم ساده بخشیده است.
از تزئینات بنا می‌توان به نمای خارجی آن که با آجرکاری ساده تزئین گردیده و دیوار بیرونی مشرف به خیابان که داراری قاب بندی آجری و قاب گچی است اشاره کرد. بنا در قسمت داخلی تزئیات خاصی ندارد.این بنا همچنین در دوران قاجار‌، مشروطیت و جیلولوق در شهر اورمیه شاهد وقایع بسیاری بوده که در تاریخ نگاره‌های بسیاری آنها یکی از نقاط قابل تأمل در خصوص این بنای ثبت شده اعاده آن به وارثان مجیدی افشار می‌باشد. بنایی که در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده و در نهایت تأسف از این لیست خارج شده و امروزه به فروش گذاشته می‌شود.
اگر این بنا فاقد شاخصه‌های ثبتی و حفاظتی می‌بود چرا آن را ثبت کردند؟ و اگر آن را به واسطه داشتن آن خصوصیات ثبت کرده بودند چرا در مقابل حفاظت آن بنا سستی کرده و نتنواستند در قبال اقدامات خود که به حق و به جا و در راستای حفظ میراث تاریخی و فرهنگی اورمیه بود دفاع کنند؟ چرا بدون در نظر گرفتن مالکان اصلی آن اقدامات اداری آن را شروع و رضایت وراث مرحوم مجیدی افشار را جلب نکردند؟
با نهایت تأسف امروزه این بنا در اثر غفلت همه ما در ورطه نیستی و نابودی سقوط کرده است و چوب حراج به آن زده شده است. در این موضوع نمی‌توان ارگان خاصی را مقصر دانست چرا که ما نیز به عنوان اصحاب رسانه به واسطه عدم توجه به میراث تاریخی شهرمان از این موضوع غفلت کرده و اجازه چنین برخوردی را با شناسنامه تاریخی شهرمان داده‌ایم. اما هنوز هم برای اقدام دیر نشده، چرا که هنوز هم خانه مجیدی افشار پا برجاست و می‌توان با پیگیری‌های مسئولان ارشد استانی فکری برای آن کرد. (574)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *