توافق با ایران؛ «توهم» یا بارقه‌ی امید؟

  • mekkeyinسانا نیوز: سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین حصول توافق با جمهوری‌اسلامی را «توهم» خواند.
  • او گفت ایران در حال قدرت گرفتن در منطقه است. 
  • با این حال، در روزهای اخیر برخی نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا با رییس‌جمهور در رویکرد او در قبال تهران همراه شده‌اند.
  • تصمیم نمایندگان دموکرات برای به تعویق انداختن رای‌گیری در خصوص طرح نشدید تحریم‌ها بر ضد ایران مسیر را تغییر داد.
  • فایننشال تایمز: حالا اوباما می‌تواند نفس راحتی کشیده و دیپلماسی خود در برابر تهران را ادامه دهد.
  • نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان: دعوت از نتانیاهو ضربه به شانسی است که قرار است به دیپلماسی داده شود.
  • اوباما: سیاست ما این است که با هیچ رهبری دو هفته پیش از انتخابات دیدار نمی‌کنیم.

 

سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنا، در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» آمریکا ضمن انتقاد از سیاست دولت اوباما در قبال ایران، حصول توافق با جمهوری‌اسلامی بر سر برنامه اتمی تهران را «توهم» خواند و گفت در نتیجه همین سیاست‌ها ایران در حال قدرت گرفتن در منطقه است. مک‌کین که در سفر به عربستان همراه باراک اوباما بود در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد در حال حاضر عربستان نگران رشد و نفوذ ایران در منطقه بوده و نفوذ ایران به ناآرامی‌های خاورمیانه دامن زده است. او بار دیگر تاکید کرد آمریکا باید هرچه زودتر مخالفان معتدل بشار اسد را تجهیز و تسلیح کند.

مک کین گفت همزمان با نفوذ و مداخلات فزاینده ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن، عربستان فقدان رهبری قدرتمند آمریکا را احساس می‌کند.

با این حال، در روزهای اخیر برخی نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا با رییس‌جمهور در رویکرد او در قبال تهران همراه شده‌اند. در روزهای گذشته تعدادی از نمایندگان دموکرات در نامه‌ای نسبت به  اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران هشدار دادند.

در همین ارتباط، «فایننشال تایمز» در گزارشی تحلیلی به تصمیم نمایندگان دموکرات برای به تعویق انداختن رای‌گیری در خصوص طرح تشدید تحریم‌ها بر ضد ایران پرداخته است.

در ابتدای این گزارش آمده پس از این‌که روز سه‌شنبه باب منندز، سناتور دموکرات و تهیه کننده طرح جدید تحریم‌ها، اعلام کرد به مدت دو ماه دیگر رای‌گیری در مورد این طرح را به تعویق می‌اندازد، حالا اوباما می‌تواند به‌اصطلاح نفس راحتی کشیده و دیپلماسی خود در برابر تهران را ادامه دهد.

باب منندز، سناتور برجسته دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که در مسائل مربوط به ایران اغلب دارای مواضع تندی بوده، در نامه‌ای به اوباما گفت هرگونه رای‌گیری در مورد تحریم‌های بیشتر ایران تا انتهای ماه مارس کنار گذاشته می‌شود.

البته رهبران جمهوری‌خواه در کنگره همچنان می‌توانند طرح تشدید تحریم‌ها که بحث درباره آن در روزهای آینده در کمیته روابط خارجی آغاز خواهد شد را ادامه دهند اما با توجه به اینکه جمهوری خواهان فاقد ۶۰ رای لازم برای جلوگیری از کنار گذاشته شدن این طرح در سنا هستند نخواهند توانست کاری از پیش ببرند و حتی نیازی به استفاده از حق وتوی رئیس‌جمهوری نیز نخواهد بود.

به نظر می‌رسد این تصمیم، ایران و آمریکا را برای تداوم مذاکرات اتمی در وضعیت بهتری قرار می دهد ولی به معنای کمتر شدن مخالفت‌ها با آن نیست. 

تهیه کنندگان طرح تحریم‌های بیشتر بر ضد ایران یعنی باب منندز و سناتور جمهوری‌خواه مارک کرک بر این باور بودند که این طرح به مذاکره‌کنندگان آمریکایی اهرم فشار بیشتری در مذاکرات اتمی می داد اما به نظر می‌رسد پس از تصمیم جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان، برای دعوت از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی بر ضد ایران در کنگره و بحث‌ها و اعتراضات مربوط به آن هم در آمریکا و هم در اسرائیل، باعث این تغییر رویکرد شده است.

دموکرات‌ها در آمریکا رئیس مجلس نمایندگان را به‌خاطر دعوت از نخست‌وزیر اسرائیل بدون رایزنی با کاخ سفید، به در پیش گرفتن سیاستی حزبی و جناحی در خصوص اسرائیل و تلاش برای تضعیف دولت اوباما متهم کرده‌اند و در اسرائیل نتانیاهو از سوی مخالفانش به تلاش برای سازمان‌دهی این دعوت به‌منظور تقویت موضع خود در انتخابات پیش روی این کشور- که قرار است دو هفته دیگر برگزار شود- متهم شده است. 

در همین زمینه نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، گفت دعوت از نتانیاهو ضربه به شانسی است که قرار است به دیپلماسی داده شود. او نسبت به تاثیر این اقدام بینر در روند مذاکرات اتمی با ایران ابراز نگرانی کرد. 

باراک اوباما هم در اولین واکنش خود به سفر نتانیاهو به آمریکا در گفتگویی که بخشی از آن در «سی‌ان‌ان» پخش شد گفت سیاست دولت او این است که با هیچ رهبری دو هفته پیش از انتخابات دیدار نمی‌کند. پیشتر، مقامات کاخ سفید دعوت کنگره از نخست‌وزیر اسراییل و سفر او به آمریکا را خلاف پروتکل‌های معمول دیپلماتیک توصیف کرده بودند. (478)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *