روحانی به شمخانی: مدارک «حصر» را در جلسه بعدی ارائه کنید

rohaniسانا نیوز:

  • حسن روحانی از علی شمخانی در جلسه گذشته این شورا خواست تا تمامی اسناد و مدارک درباره حصر را در جلسه آینده ارائه کند.
  • رییس‌جمهوری از رییس قوه قضاییه انتقاد کرده که چرا در افکار عمومی موضوع حصر را به شورای‌عالی امنیت ملی نسبت می دهد و از مسوولیت خود شانه خالی کرده و پرونده را پیگیری قضایی نمی کند.
  • سخنان روحانی با اعتراض فرمانده سپاه روبرو شده که خواسته این موضوع را در جلسه‌ای که دیگر اعضای شورا آمادگی دارند موکول کند.

 حسن روحانی، رییس‌جمهوری، با انتقاد از اظهار نظرهای «غیرمسوولانه» در مورد حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، از علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، خواست تا موضوع رفع حصر را در دستور جلسه شورا در دو هفته آینده قرار دهد.

به گزارش «سحام نیوز»، وب‌سایت نزدیک به مهدی کروبی، از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ۸۸ که اکنون در حصر و در یکی از ساختمان‌های «امن» وزارت اطلاعات به سر می برد، روحانی در جلسه هفته گذشته از «علی شمخانی» به عنوان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی خواسته تا تمامی اسناد و مدارک موجود درباره حصر «مهدی کروبی»، «میرحسین موسوی» و «زهرا رهنورد» را در جلسه پیش روی این شورا که دو هفته آینده برپا می شود، ارائه کند.

شمخانی پیشتر از استفاده لفظ «فتنه» درباره اعتراضات ۸۸ خودداری کرده بود.

این درحالیست که از یک سو با گذشت ۱۸ ماه از روی کار آمدن حسن روحانی و کابینه او، انتقاد طرفدارنش که موضوع رفع حصر را به عنوان یکی از مهمترین وعده‌های حسن روحانی به خاطر داشتند، از رییس جمهوری بالا گرفته است و در از سوی دیگر تندروها در مجلس و ارگان‌های دیگر و رسانه‌های هم‌فکر آنها تا جایی پیش رفته اند که خواهان «اعدام» بدون دادگاه این معترضان هستند.

آن‌طور که سحام نیوز نوشته، روحانی، رییس شورای عالی امنیت ملی، در ابتدای جلسه هفته گذشته این شورا، اقدامات پشت پرده خود را علنی کرده و در ابتدای این جلسه از دغدغه‌های دولت برای حل و فصل موضوع حصر سخن به میان آورده و از کسانی که در این مورد اظهار نظرهای «غیر مسوولانه» می کنند انتقاد کرده است.

به نظر می رسد روی سخن روحانی با کسانی باشند که در هفته‌های گذشته موضوع اعدام «سران فتنه» را مطرح  کرده اند. در صف اول این منتقدان می توان به «احمد جنتی» اشاره کرد که در سخنان نماز جمعه درباره رفع حصر گفته بود:« اگر ۴ آدم عوضی شروع به حرف زدن در این زمینه کنند آیا این حرف ۷۵ میلیون نفر ایرانی است؟ »

در گزارش سحام نیوز آمده که وقتی صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه وارد جلسه می شود روحانی با ابراز ناراحتی از اینکه چرا پرونده حصر پیگیری قضایی نمی شود، او را خطاب قرار داده که چرا قوه قضاییه از مسوولیت خود در زمینه حصر شانه خالی می کند و به افکار عمومی وانمود می کند که شورای عالی امنیت ملی مسوول حصر است در حالی که این شورا هیچ گونه تصمیمی در این باره نگرفته است.

در همین زمان «محمدعلی جعفری»، فرمانده سپاه پاسداران، از روحانی می خواهد که موضوع را به زمان دیگری که اعضای دیگر شورا با آمادگی بیشتری در جلسه حاضر می شوند، موکول کند.

به ادعای سحام نیوز، اسناد و مدارک مربوط به حصر خانگی پیشتر توسط برخی از «عوامل بیت رهبری» از شورا خارج شده است.

این درحالیست که نزدیک به چهار سال از حصر دو کاندیدای معترض به انتخابات ۸۸، به همراه همسر میرحسین موسوی می گذرد. میرحسین موسوی و مهدی کروبی بارها خواستار برپایی دادگاهی عادلانه و علنی شده اند تا در برابر دیدگان عموم درباره آنچه که گذشته و ادعاهای خود توضیح دهند.

این موارد درحالی مطرح شده که موضوع فساد مالی معاون اول محمود احمدی نژاد و حتی پرداخت پول به ۱۷۰ نماینده مجلس در میان مشاجره لفظی رییس دولت و معاون اول او مطرح شده است. اما احمدی نژاد کابینه خود را «دولت پاک» می خواند. (329)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *