روایت تکان دهنده از تحقیر و تهدید علیرضا فرشی توسط سیستم قضایی ایران

farsiسانانیوز: علیرضا فرشی فعال مدنی و سیاسی آذربایجان و مدافع حقوق زبانی دو روز قبل از بازداشت مورد تهدید و تحقیر عوامل قضایی و امنیتی دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته بود.

بنا به اطلاع هرازنیوزعلیرضا فرشی زندانی سیاسی آذربایجانی که در حال حاضر در زندان اوین تهران محبوس است. وی دو روز قبل از بازداشت به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گلستان احضار شده و در آنجا توسط بازپرس رجبی مورد تهدید و تحقیر قرار گرفته است. علیرضا فرشی حوادث روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ را چنین بیان کرده است:

«دیروز رفتم به شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب گلستان تهران، بازپرس شعبه اول آقای رجبی دستور داد که به من دستبند بزنند و به مامورران دستور داد ببینید اگر دستبند باشد دستبند بزنید در غیر اینصورت پابند. من را به مدت ۱ ساعت در بین قاچاقچیان مواد مخدر، معتادان، سارقان و… که اکثرا ترک بودند بازداشت کرد. بعد به من گفت می خواهم تحقیر شوی، سپس با عجله منشی خود را صدا کرد و گفت قرار وثیقه وی را از ۱۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد تومان افزایش بده و زنگ بزنید از زندان اوین بیایند وی را ببرند.  ۱۰ دقیقه بعد برگشت گفت تعهد بنویس که هیچ فعالیت غیر قانونی علیه حکومت نخواهی کرد. من هم تعهد نوشتم که در هیچ فعالیت غیرقانونی مشارکتی نخواهم کرد و در مراسم بدون مجوز حضور نخواهم یافت. بعد حدود نیم ساعت در مورد زبان مادری و زیبایی هایش برای او تعریف کردم.پس از اتمام سخنان من گفت از صبح ۳ بار زنگ زده اند و گفته اند فرزند شهید است بازداشتش نکن و افزود حکومت هیچ مشکلی با زبان مادری ندارد و ده ها تلویزیون به زبان مادری است و نزدیک به ۱۰ کانا تلویزیونی به زبان ترکی برنامه پخش می کنند! سپس با من دست داد و خداحافظی کرد. دیروز فقط چند نوشته در فیس بوک منتشر کردم و با چند نفر از دوستان در مورد مجوز مراسم روز جهانی زبان مادری صحبت کرده بودم و امروز رجبی باز هم  تماس گرفته و شروع به تهدید من کرده و گفته هنوز دست بردار نیستی و بازهم فعالیت می کنی؟ تا یکساعت بعد اینجا باش. من هم در جواب تهدید هایش گفتم من که غلام حلقه به گوش شما نیستم هر ساعت بیایم پیش شما، من کدام کار غیر قانونی کردم که مرا احضار می کنید؟ لطفا به من احضاریه بفرستید و هفته آینده احضار کنید. وی قانع نشد و گفت اگر امروز هم نیامدی فردا صبح اینجا باش. اگر نیایی حکم جلب تو را صادر خواهم کرد کی دستگیرت کنند و اینجا بیاورند.»

با اینکه علیرضا فرشی بر حق قانونی خود پافشاری می کرد، سیستم قضایی ایران با فشار اداره اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران که هر سه ارگان در نقض حقوق بشر و نقض حقوق اقوام و ملل در ایران پیشقدم هستند، به بازداشت ایشان در روز جهانی زبان مادری اقدام نمود.

(698)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *