همسر سعید متین پور: علیرغم قول ها به همسرم، مرخصی نوروزی داده نشد

metin-purسانانیوز: عطیه طاهری همسر سعید متین پور می گوید، علیرغم درخواست های خانواده و قول های دادستان زنجان با مرخصی نوروزی این زندانی موافقت نشده است.

به گزارش سانانیوز به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، عطیه طاهری با اظهار اینکه امسال دادستان و رییس زندان مرکزی زنجان از سعید متین پور خواسته بودند که برای مرخصی نوروزی درخواست بدهد به کمپین گفت: «من تا آخرین لحظه اداری سال گذشته پیگیری کردم اما در نهایت به ما جواب دادند که از دفتر دادستانی تهران نامه ای گرفته اند که باید طبق مقررات عمل شود و طبق مقررات یعنی نباید به زندانیان سیاسی مرخصی عید داده شود.»

سعید متین پور، متولد ۱۳۵۴، فعال مدنی آذربایجانی و فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران است. او در روزنامه و هفته نامه زنجان نیز در حوزه حقوق اقوام می نوشت.

سعید متین پور در ۴ خرداد ماه ۱۳۸۶ به دلیل شرکت در سمیناری در ترکیه بازداشت شد و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس محکوم شد.

او تا ۶ مهرماه ۱۳۹۳ را در بند سیاسی زندانیان زندان اوین سپری کرد و پس از این تاریخ علیرغم درخواست این زندانی به زندان مرکزی زنجان منتقل شد.

عطیه طاهری در ادامه می افزاید: «سعید پنج سال است که در زندان به سر می برد و ما بارها نامه به مسولان مختلف برای پیگیری درخواست هایمان نوشتیم اما حتی یکبار جواب مثبت نگرفتیم به همین دلیل من دیگر مدت ها نامه ننوشته بودم. این بار دادستان زنجان و مسولان زندان زنجان خواسته بودند که سعید برای مرخصیش نامه بنویسد و به همین دلیل سعید نامه نوشت و من پیگیری کردم. به نظرم فقط می خواستند ما را دوباره نزدیک سال جدید آزار دهند.»

همسر سعید متین پور با اظهار اینکه این زندانی علیرغم درخواستش در مهرماه ۱۳۹۳ از زندان اوین به زندان مرکزی زنجان منتقل شده است در مورد وضعیت او گفت: « در زندان مرکزی زنجان به دلیل اینکه زندانی سیاسی وجود ندارد سعید در کنار زندانیان دیگر نگهداری می شود. او پنج سال در زندان اوین بود، دوستانی پیدا کرده بود و شرایط اوین به مراتب بسیار بهتر از زندان زنجان است. من چندین بار برای انتقال مجددش به اوین نامه نوشتم اما هیچ جوابی نگرفتم.»

عطیه طاهری گفت: «ماهها پیش کسانی به سراغ سعید در اوین رفتند و از او خواستند که درخواست انتقالش را به زندان مرکزی زنجان بنویسد. سعید اما مخالفت کرده و گفته بود از آنجاییکه در تهران محاکمه شده و پنج سال در زندان اوین است میلی به چنین درخواستی ندارد. با این حال مسولان او را ناگهان در مهرماه سال گذشته به زندان زنجان منتقل کردند.»

خانم طاهری با اشاره به اینکه اگر ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی در پرونده سعید متین پور اعمال شود او باید در ماههای آینده آزاد شود به کمپین گفت: «ما دو بار درخواست اعمال این ماده جدید را داده ایم و خود سعید نیز یکبار از داخل زندان درخواست داده است با این حال تاکنون جوابی نگرفتیم. اگر این ماده اعمال نشود او شهریور ماه ۱۳۹۵ با اتمام ۸ سال حکمش آزاد می شود اما اگر این ماده اعمال شود او باید ظرف چند ماه آینده آزاد شود.»

قانون مجازات اسلامی جدید در اول اردبیهشت ۱۳۹۲ در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصویب  شد و در تاریخ ۱۱ اردبیهشت به تایید شورای نگهبان رسید. این قانون نیز مانند هر قانون دیگری پس از تایید شورای نگهبان، از طریق روزنامه رسمی منتشر و ۱۵ روز پس از انتشار لازم الاجرا شده است، با این حال از آن زمان تا کنون به دلیل نامشخصی اجرای آن مسکوت مانده است.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی، زندانیان فقط محکوم به گذراندن مجازات بیشترین حکم خود خواهند شد و به این صورت بسیاری از آنها باید تاکنون آزاد می شدند اما هنوز این قانون جدید برای آنها اعمال نشده است.

(545)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *