اولین آلبوم راک تورکی در ایران رونمایی شد

rokسانانیوز: هنرمندان تورک آزربایجانی جنوبی با وجود موانع بسیار زیادی که در مقابل آثار تورکی تراشیده میشود، فعالیت های ارزشمند خود را ادامه می دهند و نقش عظیمی در حفظ زبان تورکی در ایران دارند. از این رو اخیرا نیز اولین آلبوم راک تورکی در ایران رونمایی شده است.

‌به گزارش سانانیوز به نقل از دورنانیوز، اولین آلبوم تورکی در ایران که  “آغیز یئمیشی” نام دارد به آهنگسازی و خوانندگی “علی پرکار” تولید شده و از روز سه شنبه توسط شرکت پخش “جوان” به مدیریت “نیما جوان” در بازار توزیع خواهد شد. “رامین بهنا”، موزیسین با سابقه راک، هم به عنوان مدیر هنری و نوازنده در این مجموعه حضور دارد. شرکت “سرنا” وظیفه میزبانی مراسم رونمایی از این آلبوم را بر عهده داشت و بر خلاف سایر جلسات رونمایی، این بار موسیقی زنده آغازگر برنامه بود. علی پرکار به همراه اعضای ارکستر خود سه قطعه از آلبوم آغیز یئمیشی را اجرا کرد و سپس نشست خبری با توضیحات عوامل تولید اثر و سوالات خبرنگاران آغاز شد.

*علی پرکار: این آلبوم در ابتدا برای خودم یک پروژه تحقیقاتی بود

علی پرکار در ابتدا گفت:”می توان گفت این آلبوم در ابتدا برای خودم یک پروژه تحقیقاتی بود. ما در موسیقی آزربایجان دچار رکود شده بودیم و من می خواستم براساس تجربیات خودم یک پل ارتباطی بین فرهنگ آزربایجان و موسیقی جهانی برقرار کنم. به نحوی که قشر جوان ما هم بتوانند با اشعار آزربایجان ارتباط بیشتری برقرار کنند. به یک موسیقی اکتیوتر احتیاج داشتیم و من هم موسیقی راک را انتخاب کردم. ژانر ساختاری کار شاید شبیه به راک کلاسیک باشد. سعی کردیم در آلبوم هم سادگی ها را حفظ کنیم و تا جایی که ممکن است همان استایل اجرای زنده را در آلبوم هم داشته باشیم. سعی هم کردم از آثار شعرای بزرگ آزربایجان یعنی استاد شهریار و استاد “علی آقا واحد” استفاده شود. اشعاری از دکتر “بزرگ امین” و قطعاتی هم از بیاتی های آزربایجان داریم که شاعر نامشخص دارند و به صورت سینه به سینه در بین اجداد ما نقل شده و به ما رسیده اند.”

“رامین بهنا” سخنران بعدی این جلسه بود که صحبت های خود را اینگونه آغاز کرد:”زمانی که موزیسین روی استیج حاضر می شود صحبت خود را بیان می کند. می دانم که علی با گروه خوبش تمرین کمی داشتند اما اجرا را شنیدید و موزیسین ها بین ما هستند و اجرای بسیار خوبی بود. نظر من این است که امروز موسیقی در ایران شرایط جالبی دارد. خانواده موسیقی بزرگ شده و صنعت موسیقی با وجود تمامی سنگ اندازی ها در جریان است. پشت سر این صنعت چیزهای دیگری نظیر اقتصاد هم هست. اقتصاد می شود که موسیقی ها پشت سر هم بیایند و من اسمش را سری دوزی گذاشته ام برای اینکه اقتصاد برقرار باشد. پس از یک موسیقی موفق، آثاری عین آن منتشر می شوند ولی خوشحالی من این است که در تمامی این شرایط برخی هستند که به صورت جدی موسیقی کار می کنند. فکر می کنم بعد از من “همایون مجدزاده” هم هست و جوان ها هم خیلی خوب شده اند. کسری ابراهیمی می گوید که جوان ها سفت موسیقی کار می کنند. علی پرکار هم جزو آن بچه ها است. ولی او استخوان دار است و زمانی که روی استیج می ایستد همه چیز مشخص می شود. اولین مزیت این آلبوم، وجود ملودی های بسیار شیرین است. این ملودی ها باعث می شود که هم کشش در شما ایجاد شود و هم اینکه تاریخ مصرف ندارد. دوم ارادت علی پرکار به زبان مادری او است و انتخاب ایشان از اشعار، مزیت خوبی برای آلبومش به شمار می رود. سوم هم تنظیم بسیار ساده و شیوای کار است. در نوازندگی ها بسیار مرتب و تمیز کار کرده و تکنیک خود را به رخ نکشیده و جملات همگی زیبا هستند. تکنیک راک را به کار می گیرند ولی کاملا ملودی های خودشان است. امیدوارم که از این دست آثار بیشتر بشنویم.”

همچنین نیما جوان درباره تیراژ این آلبوم و روند پخش آن گفت:”این کشور(ایران) هفتاد میلیون جمعیت دارد و ای کاش هفتاد میلیون تیراژ هم برای هر اثر هنری داشتیم. متاسفانه در کل کشور بیش از صد یا صد و پنجاه مرکز در حوزه عرضه محصولات موسیقی نداشته باشیم. به همین دلیل باید حساب شده عمل کنیم و ما در ابتدا برای این تیراژ آلبوم 2000 نسخه در نظر گرفته ایم. در صورت استقبال مخاطبان، امکان تکثیر و پخش مجدد آلبوم هم وجود دارد. توزیع آلبوم در تهران و شهرستانها از سه شنبه آغاز می شود.” (648)

facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *